Jdi na obsah Jdi na menu
article preview

(922)Equus Kinsky revue

18. 8. 2022

Vážení přátelé, vzhledem k technickým problémům s dostupnou počítačovou technikou, vychází letošní ročník pravidelné EKR pouze v této elektronické podobě a se zpožděním. Velice se omlouváme, dle věříme ve Vaše pochopení.

za VV SCHKK RNDr. Petr Dvořák, tajemník SCHKK

Úvodem

Vážení a milí chovatelé a přátelé koní Kinských,

léto právě vrcholí, akce jsou v plném proudu a k Vám se dostává další pokračování Equus Kinsky Revue. Tento interní zpravodaj jsme začali vydávat po polovině 90. let minulého století. Tehdy vycházel sice častěji, a v tištěné podobě, ale to nám ještě plně nefungoval internet a o facebooku jsme neměli tušení.

Musím zde zavzpomínat na začátky webových stránek pro chov koní Kinských ve Hřebčíně Equus Kinský na Ostrově u Chlumce n. Cidlinou. Tehdy se tam dostavila Helenka Görnerová a Tomáš Tengler a ještě pár jejich přátel. Chodili k nám jezdit a v mezičase nám vysvětlovali, jak bude hodně důležité psát maily, vytvářet si webové stránky a vůbec komunikovat s počítačem. Nás to tenkrát velmi pobavilo a říkali jsme – no, možná specialisté na počítače to budou hodně potřebovat, ale my, koňaři, přece něco takového vůbec nepotřebujeme. Ač jsme v koutku duše tušili, že asi mají pravdu, nezdálo se nám reálné, že „my od koní“ bychom se něčím takovým měli zabývat. Původně nám stačilo, že se dá počítač hezky využívat jako psací stroj, že překlepy nemusíme gumovat či zatírat bílou vodičkou a lze to lehce přepsat. A vidíte, dneska se můžeme jen usmívat, jak jsme se bránili technickému pokroku.

Také si vzpomínám, že mi tehdy nějaký chovatel z Rakouska poprvé říkal o mailech. Že prý nic nemusím psát na papír, chodit na poštu, a ještě za to platit. Že se zkrátka napíše dopis do počítače a dá se poslat zdarma třeba do Austrálie. Přišlo mi to jako scifi… Takže i u koní přišel pokrok v administrativě, včetně třeba takové Ústřední evidence koní ve Slatiňanech. Ručně psané plemenné knihy, jako jsou ty kladrubské nebo naše (a právě letos si připomínáme 190. výročí založení plemenné knihy koní Kinských), jsou ty tam, všechno je dnes na počítači. Tak hlavně, aby nám šel stále elektrický proud…

Čím bychom se však měli vážněji zabývat, to je welfare, jednoduše řečeno, pohoda koní. Je pravda, že jsou pro koně dneska nesrovnatelně lepší podmínky, než byly před rokem 1989. Třebaže tehdy ve velkých chovech bylo všeobecně o koně poměrně dobře postaráno z hlediska krmivové základny, ustájení a péče o koně, rozhodně však chyběla materiální základna, o trenérech ze zahraničí nešla vůbec řeč a také příliv cizí krve v chovu byl minimální. Na druhou stranu ještě žili vojenští důstojníci a staří koňaři, kteří s koňmi prožili celý život a pokud jim to bylo umožněno, rádi poradili, pomohli nebo trénovali. 

Dnes máme již velmi pěkné stáje, výborné materiální vybavení, vzornou péči mnoha specialistů, ale občas majitelům koní chybí zkušenosti, pokora a mnohdy si nechtějí nechat poradit. A nemusí jít jen o nové majitele. Některé tradiční návyky se již také vymykají současným trendům. Tím chci říci, že v podstatě všichni si musíme dát pozor, jak se chováme ke koním, jak o ně pečujeme, jak je trénujeme a prezentujeme. 

Nejenom ochranářské organizace, ale v podstatě kdokoliv nás může kdykoliv nafotit či nafilmovat, jak zacházíme s koňmi. Věřím, že většina z nás se chová správně a trénuje je tak, jak má. Ale přesto si vyjmenujeme několik záležitostí, na které bychom si měli dát pozor:

  1. Vždy dbát na bezpečnost provozu z hlediska lidí, koní i okolí.
  2. Koním zabezpečit dostatek pohybu nebo přiměřeně práce, dostatek vody a krmiva.
  3. Koně chovat v čistém a upraveném prostředí jak stájí, tak výběhů, pastvin atd. (není nutné abychom měli honosnou stáj, ale je důležité, aby i u té nejmenší bylo pěkně uklizeno, je to také naše vizitka).
  4. Koním udílet jasné pokyny – chválit je za dobře splněné úkoly a přiměřeně je slovně kárat při nesplnění úkolu, fyzické trestání zvířat je dnes stejně sledováno jako trestání dětí, hranice u fyzických trestů (bičíkem, otěží, opratí, holení atd.) je dnes velmi tenká a sledovaná.
  5. Pokud se někam vydáme s koňmi, je důležité, aby byli vyčištění a upravení, stejné je to s námi, hlavně pokud je předvádíme – pod sedlem či v zápřeži – pak musíme být v příslušném jezdeckém oblečení, když je prezentujeme na ruce v klubovém nebo jiném vhodném oblečení (rovněž možno v jezdeckém nebo alespoň v bílých rajtkách, jezdeckých botách nebo chapsech, ve žlutém či bílém tričku s límečkem, vodítko můžeme držet v hnědých či bílých rukavicích, vhodná je pokrývka hlavy …).
  6. Při předvádění - třeba na „Národní přehlídce KK“– koně představujeme v kroku a v klusu a také musí umět delší dobu stát. To bychom s ním měli několik týdnů nacvičovat, aby to bral jako samozřejmost.
  7. Koně buď v průběhu nebo hlavně po akci – po sportovním výkonu nebo po předvádění – výrazně chválíme – slovně, poplácáním, pohlazením. Veřejností je to velmi pozitivně vnímáno.
  8. Pro větší bezpečnost našich koní máme v areálu umístěny informační tabulky apod., kde se sděluje např. že návštěvníci nesmějí do stájí, na pastvinu, do výběhu, do jízdárny atd., že je nesmějí krmit, hladit či s nimi jakkoliv manipulovat (někdy nepomůže ani dvojitý elektrický ohradník…).
  9. Dále tam můžeme mít právě z hlediska welfare na tabulkách či na nějaké nástěnce uvedeno, jaký mají koně režim ve stáji či na pastvě, kdy jsou krmeni, kdy probíhá výcvik, jak dlouho trvá, kdy mají volno – předejdeme tím zbytečným dotazům či nedorozuměním.
  10. Vstřícným přístupem ke konim i k lidem se snažíme předejít kritice v oblasti welfare.

Věřím, že velkou většinu všeho výše uvedeného běžně dodržujeme, ale pro jistotu jsem to raději napsala. Jednak z hlediska welfare, dále z hlediska prezentace na Národní přehlídce koní Kinských či na jiných akcích.

Velmi se na Vás budeme těšit na začátku září na Hradišťku. V sobotu 3. 9. proběhne drezurní a skokový šampionát koní Kinských, takže tam můžete přihlásit své mladé či zkušené koně (budou rozděleni do kategorií) a dále v neděli 4. 9. Národní přehlídka koní Kinských, jejíž součástí budou i odpolední Slavnosti koní s vyhodnocením chovatelské přehlídky. Rovněž nás potěší Vaše připravená ukázka do odpoledního programu. Často od různých lidí slýcháme, že s koňmi Kinskými se málo pracuje a jsou málo vidět. Nyní je tedy opět příležitost ukázat, že chovatelé a majitelé koní Kinských jsou velmi pilní a se svými koňmi se rádi prezentují.

Krásné léto a hodně zdraví Vám a Vašim koním přeje

Lenka Gotthardová, předsedkyně SCHKK a členové výkonného výboru

 

Národní přehlídka koní Kinských, 4. 9. 2022

Přihláška k účasti byla rozeslána 2x všem členům na jejich mailové adresy a v dostatečném předstihu vyvěšena i na internetové stránce svazu. Do uzávěrky (16. 8. 2022) bylo podáno 66 Přihlášek (některé pro vícenásobné předvedení: hříbě, klisna, klisna s hříbětem), takže se můžeme oprávněně těšit na krásnou kolekci předváděných koní.

Komise na této přehlídce bude pracovat se složení (po doplnění za omluvené členy): 

Jaroslav Rédl - předseda
Gabriela Křístková
Hedvika Hejhalová
František Petřík
Dušan Vantroba
/náhradník Václav  Bohdaský/
Vystavovatele prosíme o včasný příjezd a dodržení časového rozpisu jednotlivých kategorií. V odpoledním programu se představí všichni účastníci a prémiovaní koně budou dekorováni.
Připomínáme možnost bezplatného zápisu hříbat (citování, popis) i popis 3letých a strarších klisen pro zápis do PK KK (MVDr. Jindřich Müller) i nepovinného výživu hříbat (po ukončení předvádění KK).
Těšíme se na hojnou účast diváků! Občerstvení a stravování zajištěno po celý den.
 
Šampionát koní Kinských 2022, 3. 9. 2022

Rozpis

 

Místo :     Hradištko u Sadské – areál Hřebčína a Jezdecké školy Equus Kinsky

Termín:     sobota 3. 9. 2022

Organizace:     SCHKK a JŠ EK

Disciplíny    drezura a skoky

 

1) DREZURA

Začátek - 12.oo hod. 

drezurní úloha „Z 4“, následně drezurní úloha „L 0“, případně jiná úloha, kterou si jezdec zvolí. 

Soutěž bude hodnocena s handicapem, bez ohledu jakou úlohu dvojice předvede.

Přístupné pro všechny jezdce a koně KK. 

Jedná se o chovatelskou soutěž, při které komisař z písmene C ohodnotí koně 5 známkami ve stupnici 0 - 10: 

- za klus  

- krok 

- cval 

- uvolněnost, lehkost pohybu 

 - soulad jezdce s koněm 

Ze známek se vypočítá průměr, který rozhodne o vítězi. 

 

2) SKÁKÁNÍ 

Začátek - 14.oo hod.

skoková soutěž s handicapem. Přístupná pro všechny jezdce a koně KK. 

Základní parkur výšky 80 cm, 9 překážek, které se budou postupně zvyšovat vždy o 10 cm. 

Každý jezdec vybere výšku parkuru odpovídající stáří a stupni výcviku koně. 

Komisař na parkuru bude hodnotit styl koně, bez ohledu jakou výšku překoná. Známky se pak zprůměrují a o pořadí rozhodne nejvyšší známka. 

Způsob hodnocení stylu skokového koně komisařem na kolbišti je provedeno třemi známkami, ve stupnici 0 – 10, za následující ukazatele: 

-  provedení skoku (skokový styl koně, skokanský luk, technika práce končetin, elastičnost, síla odrazu) 

-  obratnost šikovnost koně, reakce, výbušnost, řešení improvizace 

-  připravenost koně (přiježděnost, klid, přijímání pomůcek) 

Od celkového výsledku budou odečteny trestné body za: 

shození překážky 0,5 tr. bodu, za neposlušnost 1 tr. bod. 

 

Na závěr bude vyhlášen drezurní a skokový  Šampion koní Kinských pro rok 2022.

 

Základní informace: 

Přihlášky, prosíme, posílat na js@equus-kinsky.cz 

Je možné také objednat ustájení a ubytování. Ustájení pro koně účastnících se Národní přehlídky KK hradí SCHKK.

Další informace je možné získat na tel.  777 247 110  Petr Půlpán

 

 

Slavnosti koní, Hradištko u Sadské, 4. 9. 2022

Zveme všechny přátele koní, nejen KK, na již tradiční doprovodný program NP. Pozvánka s programem v příloze.

2022.pdf

 

Zkoušky výkonnosti 3 a 4letých klisen KK a 3 a 4letých hřebců pro PK KK,
13. 9. 2022

Zkušební řád je zveřejňován každoročně v Publikaci SCHKK.

Zkoušky jsou vypsány pro klisny 3leté (dotace Mne) a přístupní i pro 4leté.

Podmínkou účasti hřebců je jejich předvečer/doporučení komisí na NP.

Přihlášky (jméno koně, původ, majitel - adresa, mail, tel., zasílejte mailem na adresu tajemníka. Uzávěrka přihlášek: 5. 9. 2022.