Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ohlédnutí za Slavnostmi koní Kinských

11. 9. 2014

 

Po více než deseti letech navázali manželé Libuše a Petr Půlpánovi na tradici pořádání oblíbených Slavnostní koní Kinských z Chlumce nad Cidlinou. V 90. letech minulého století a počátkem nového tisíciletí nahradily slavnosti částečně i jezdecké dny, které se v Kladrubech n. L. nemohly téměř 13 let konat. Slavná tradice byla v Národním hřebčíně obnovena teprve v roce 2004.

Současný název Slavnosti koní více vystihl tématickou nápň akce, protože se nejednalo pouze o prezentaci koní Kinských, i když ti zde hráli důležitou roli. Návštěvníci tak mohli spatřit ještě české, holandské, německé či britské teplokrevníky, koně fríské, koně pro pólo, starokladrubské a lipické koně a také minikoně.

hradistko_054.jpg

Program začínal vjezdem „Vinnetoua“, kterého opticky i hlasově bravurně napodobil Filip Minařík na britském teplokrevném koni jménem Storm 2. Reprezentovali stáj JS Minařík Dressage. Karel May (1842 – 1912) by měl z jejich vystoupení jistě radost.

Druhá ukázka patřila koním Kinským a pod názvem „To nejlepší z chovu koní Kinských“ se představili nejúspěšnější koně předchozího dne, kdy probíhala Národní přehlídka koní Kinských. Prémiovaní či jinak pozitivně ohodnocení koně se představili na ruce v následujícím pořadí: pětiletá isabela Ornela Kinská (718 Mineral) v majetku Ing. Lucie Latochové, pětiletá plavka Nuria Kinská (918 Alois) z JŠ Equus Kinsky, rovněž pětiletá isabela Tara Kinská (718 Mineral) z chovu a majetku Jiřího Kroutila, sedmiletá plavka Jamajka Kinská (1056 Mailisko) z JŠ Equus Kinsky, třináctiletá isabela Tája (2712 Taarlo Kubišta 2) Jiřího Kroutila, devítiletá plavka Lady Jane Kinská (784 Almhirt  Kinský = Polemik) a pětiletý isabel Limitas Kinský (497 Div týnský) oba z chovu a v majetku Jany Březinové,  desetiletý plavák Nugát Kinský (556 DAF Ondráš) v majetku Andrei Brdlíkové a tříletý isabel Milton Kinský (718 Mineral), z chovu a v majetku Jiřího Kroutila z Markovic u Chrudimi, který se stal na Národní přehlídce nejúspěšnějším chovatelem, neboť si domů odvážel tři chovatelské Prémie.

hradistko_206.jpg

Jako třetí v pořadí následovala adrenalinová podívaná v podobě soutěže jump and drive – čtyři dvojice jezdců na koni a v kočáře musely absolvovat rychlé parkury – skokové a vozatajské – formou štafetové soutěže. První dvojici tvořily dámy Vendula Šulcová na Comalovi a Tereza Velková v jednospřeží s cobem Treisy, do druhé dvojice patřili Dominika Kellerová s Clipem a Ing. Jaroslav Jandl s Dumanem a Leošem ve dvojspřeží, třetí duo tvořili pánové Petr Půlpán s Faimouse Dancem a Pavel Hybler s bělkami Pluto Anemona a Aurica (S Romana LXVI). Nejlepší team vytvořila poslední dvojice Kristýna Bartošova s Ramzesem a Kateřina Sklenská se čtyřspřežím lipicánů (Favory X, Neapolitano XI, Saraneta a Mikoleta.

hradistko_252.jpg

Označení černé perly je v jezdeckém světě nejčastěji používáno ve spojitosti s frískými koňmi. Pod tímto názvem se představila osmiletá fríská klisna jménem Tsjerry fan Henswoude ve společnosti svých majitelů Moniky a Leoše Novotných při práci na dvou lonžích.

hradistko_260.jpg

Oblíbenou součástí jezdeckých dnů ve velkých chovech koní, na výstavách koní a při dalších významných příležitostech jsou ukázky výcviku jízdní policie. Od roku 2007 je ve službách Městské policie hl. m. Prahy více než dvacet koní, kteří jsou velice odvážní, dobře zvládají speciální policejní výcvik a hlavně svým exteriérem a černou barvou budí dostatečný všeobecný respekt. Pod vedením vrchního komisaře Mgr. Luboše Kožíška se představili strážníci inspektoři: J. Jonák na S RosacaVI-16, L. Thím na Solo Saura XVII-28, J. Petrovič na So Seico XVII-47, P. Kopča – So Rosemary XVIII-32, J. Feierová na Romke Favida  VIII-9 a J. Nováková na R Baldingera  VIII-22. První ukázka se týkala výcviku a odvážného řešení složitých situací včetně průjezdu ohněm, v další části sehráli mezi s sebou policejní koně a jezdci ukázkový pushbal neboli fotbal na koních.

Do Hradištka se kvůli této významné příležitosti navrátila Libuška Půlpánová ml., aby předvedla drezurní kür. Tato jezdkyně sbírá více než dva roky zkušenosti v Německu. Přijela z meklenburského hřebčína Ganschow rodiny Menckeových aby zde představila devítiletého hannoverského hřebce jménem Sir Gallanto, se kterým letos přijela i do Panské Líchy na MČR, kde společně získali bronzovou medaili. K tomu můžeme připočítat jejich další úspěch – letos se stali rovněž vicemistry Meklenburska v drezuře.

Program Slavností koní byl prokládán vystoupeními fríských koní. Dalším zástupcem tohoto plemene byl impozantní hřebec Pieter van Diphoorn jezdkyně Vendulky Šponarové ze stáje Studánka. Tento kůň je často prezentován doma i v zahraničí a velice se líbil na výstavě koní v Offenburgu nedaleko Strasburku.

hradistko_322.jpg

Tak jako je napínavá soutěž jump and drive, tak je atraktivní i skoková soutěž mini maxi. V ní soutěžila čtveřice jezdkyň a to Dominika Kellerová s Clipem, Bára Chloupková s Poisonem Yvy, Natálie Škábová s Fatimou a Kristýna Bartošová s Ramzesem. Jednalo se o absolvování dvou skoků, přičemž druhý oxer se vždy po každém kole zvyšoval o deset centimetrů. Příčku nejvyšší obsadila Natálie Škábová, když za bouřlivého aplausu diváků se svou klisnou Fatimou absolvovaly výšku 150 cm.

Romantickou ukázku si připravila Karolína Havelková na isabele Oriele Kinské v doprovodu letošního hříběte Orory Kinské. Pod názvem čísla Cirkus Humberto se skrývalo drezurní vystoupení doprovázené živou hudbou na trubku otce jezdkěně Jiřího Havelky a jeho hudebního kolegy Jiřího Bočka, prvního trumpetisty Ústř. hudby armády ČR. Podmanivá melodie a skotačení elegantního hříběte velmi vhodně doplnily milou ukázku.

Již více než pět let šíří informace a zašlou slávu významné jezdecké disciplíny polo „ Gill polo club“ Šárky a Naveda Gillových a jejich tým. Také diváci v Hradištku mohli shlédnout zajímavou ukázku této hry, která má své kořeny v Persii. 

Pas de trois – tak lze nazvat podívanou o třech čtyřspřežích, které v rukou pevně třímali: Kateřina Sklenská, Pavel Hybler a Ing. Jaroslav Jandl. Velmi hezký pohled byl na tři bílá spřežení lipických, starokladrubských a českých teplokrevníků a připomínal tak stále se úspěšněji rozvíjejících soutěží spřežení.

Další ukázka patřila opět koním Kinským, v tomto případě šlo o předvedení tří klisen s hříbaty, kde se kromě koní z JŠ Equus Kinsky ještě prezentovala klisna Dasty se Samem – L (po Sinuhet – K) z chovu a majetku Jany Rébové z Prahy.

Velký potlesk sklidila nová kategorie soutěží určených pro minikoně. Stáj Przechwozd, skokové centrum minikoní, připravilo pro pět koníčků skokovou ukázku závodu minikoní s vodičem. V ní startovaly následující dvojice: Macaco Przechwozd s Pavlou Šalomovou, Falabella Natalina s Terezkou Pátkovou, Falabella La Ina s Bronislavem Šimkem, Manoa Przechwozd s Oldřichem Vlasákem a Marvin Przechwozd s Bárou Hejhalovou. První kolo bylo pouze zahřívací, počítaly se trestné body za shození překážek a nebyl měřen čas. Druhé kolo získalo na atraktivitě měřením času. Vodiči mohli překážky skákat současně nebo je obcházet, každopádně je museli přejít ve správném pořadí, bez zastavování či shazování bariér. Vítězem s nejkratším časem se stal hřebeček Marvin Przechwozd s Bárou Hejhalovou.

Slavnosti koní vygradovaly čtverylkou čtyř koní Kinských a jednoho koně fríského. Obdobou čtverylku absolvovali tito koně v červenci letošního roku v Offenburgu, kde se navíc Limitas Kinský s Janou Březinovu a Nugát Kinský s Petrem Půlpánem zúčastnili i velké mezinárodní čtverylky v rámci Asociace evropských hřebčínů a hřebčinců ESSA (společně s Marbachem, Avanchem, Sierakowem, Haras du Pin, Neustadt Dosse a Redefinem). Čtveřici tvořily ještě Oriela Kinská s Karolínou Havelkovou a Markéta Tycová s Lady Jane Kinskou. Krásného fríského hřebce perfektně předvedla Vendula Šponarová.  V předposledním čísle vystoupil poslední fríský hřebec  Steven fan Wiekes Hiem manželů Novotných.

Závěr Slavností patřil defilé většiny zúčastněných koní. Taková zakončení jsou běžná při velkých akcích a výstavách, třeba i na Equitaně v Essenu po večerním Hop Top Show. Ač počasí v dopoledním čase nebylo právě přívětivé, přesto se sešel poměrně vysoký počet diváků. Odpoledne se dokonce objevilo sluníčko a krásně prozářilo příjemnou atmosféru Slavností koní. Věřme, že tímto byla započata tradice jejich pravidelných pořádání. Ať žijí nové Slavnosti koní 30. 8. 2015.

 

LG

 

 

odkaz na fotogalerii: 

http://minervapd.rajce.idnes.cz/Slavnosti_koni_2014_Hradistko/

http://aja98.rajce.idnes.cz/Slavnosti_koni_31.8.2014_Hradistko/# 

http://lucasok.rajce.idnes.cz/Slavnosti_koni_-_Hradistko_u_Sadske_-_31.8.14/