Jdi na obsah Jdi na menu
 


Genotypy zbarvení plemenných hřebců

28. 1. 2012

 

 GENOTYPY ZBARVENÍ PLEMENNÝCH HŘEBCŮ KK A MOŽNOST JEJICH VYUŽITÍ PRO PRODUKCI ŽLUTÝCH POTOMKŮ

Zpracovala: Irena Vrtková, Laboratoř agrogenomiky

Soubor ke stažení zde

Přednáška: Genetika a zbarvení koní ke stažení zde

 

  1. Hřebec 1463 Dubel - až 100% potomků isabel a plaváků lze očekávat z připuštění hřebce Dubela s klisnami zbarvení ryzák a hnědák
  2. Hřebec 1603 Przedswit Chamír, 1615 Gin Fizz, 2712 Taarlo Kubišta-2 - žluťáky a plaváky lze očekávat z připuštění s klisnami zbarvení isabela, plavák, cremello, perlino a smoky cream. S klisnami zbarvení isabela dají hřebci potomky se zbarvením isabela (50%) a ryzák (50%). S klisnami cremello budou pravděpodobně všechna narozená hříbata isabely. 
  3.  Hřebec 718 Mineral, 1465 Drak, 2810 Mistrál, 1159 Sinuhet-K, 1244 Česarion Kinský - největší pravděpodobnost narození žlutého potomka je připuštěním výše uvedených hřebců na klisny zbarvení ryzák, hnědák a vraník nebo isabela, plavák a smoky black. Při připuštění s klisnami isabela dají tito hřebci z 50% potomka zbarvení isabela, z 25% cremello a z 25% ryzého potomka. S klisnami zbarvení ryzák dají z 50% ryzé potomky a z 50% potomky zbarvení isabela. 
  4. Hřebci 1245 Sarkon Kinský, 918 Alois, 1602 Asio zdelovský  - pro nejvyšší počet narozených potomků se zbarvením isabela a plavák doporučujeme připouštět tyto hřebce na klisny se zbarvením ryzák, hnědák a isabela nebo plavák. S klisnami zbarvení isabela mohou dát u potomků až devět typů zbarvení. Pro přesnou specifikaci bude nutné znát genotyp klisny.  
  5. Hřebec 556 DAF Ondráš - pro produkci potomků žlutého zbarvení je vhodné připouštění s klisnami se zbarvením isabela, plavák, cremello, perlino a smoky cream. Nejvyšší počet žluťáků a plaváků se narodí s klisnami zbarvení cremello, perlino a smoky cream. Skutečný poměr zbarvení potomstva Daf Ondráše v populaci klisen ČT a KK je prozatím tento: 46,6% hnědky, 26,6% ryzky, 13,3% isabely, 6,6% plavák a vraník. 

 schkk_logo_bw.jpg

 

 

 

Genotypy zbarvení koní: 

 obrazek1.jpg

 Krémový plavák = Smoky Cream (aaEECrCr)

  

perlino.jpg

Velmi světlý plavák = Perlino (Aa,Ee,CrCr)

   

cremello.jpg

 Velmi světlý žluťák = Cremello (AAeeCrCr, AaeeCrCr, aaeeCrCr)

 

 gold-champagne-horse.jpg

Gold champagne

 

  1mineral-foto-ivana-maralko.jpg

 Žluťák= Isabel, Palomino (AAeeNCr, AaeeNCr, aaeeNCr)

 

 obrazek3.jpg

Plavák  = Buckskin (AaEeNCr)

 

 grullo.jpg

Myšák = Grullo

  

 horse_almhirt_chlumeck-_2big.jpg

Smoky black (aaEENCr, aaEeNCr)

 

 tn_zoom_obrazek_1570.jpg

Ryzák = Chesnut, Sorrel (AAeeNN, AaeeNN, aaeeNN)

 

 obrazek1.jpg

  brown.jpg

Hnědák = Bay, Brown (AAEENN, AAEeNN, AaEENN, AaEeNN)

  

 1regulus-foto-martina-kustko.jpg

 Vraník = Black (aaEENN, aaEeNN)